Výbor únie

Výbor unie hodnotil a plánoval v Sázavě

Hodnocením služby církve v tomto roce a plánováním dalšího období se zabývali členové a hosté Výboru Česko-Slovenské unie Církve adventistů sedmého dne, kteří se sešli ke svému výročnímu zasedání v neděli 25. a pondělí 26.11. v objektu Teologického semináře církve v Sázavě. Jednání zahájil předseda Interevropské divize církve Bruno Vertallier z Bernu poselstvím z Písma, knihy Skutky apoštolů, 3. a 4. kapitoly: „Bůh skrze apoštola Petra pozvedl na nohy chromého člověka z prachu, ve kterém léta ležel. V našem světě je mnoho lidí, kteří jsou fyzicky, duševně nebo duchovně na dně. Petr oslovil takového člověka ve jménu Ježíše Krista. K tomu zve Pán Bůh i nás.“ S přítomnými se pak modlil za Boží vedení a sílu ve službě církve a také za Natalii Janovskou, která ve stejný den měla obřad pomazání v těžké nemoci.

Výbor rozhodl, že vzhledem k nedávnému přijetí zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi Parlamentem České republiky není třeba na příští víkend svolávat původně plánovanou mimořádnou konferenci unie. Ta měla odpovědět na otázku, zda církev bude nadále přijímat peníze na platy duchovních jako kompenzaci za majetek zabavený církvi v době komunismu. Stát bude od roku 2013 odškodňovat církve jiným způsobem. Celé téma odložil tedy výbor unie na řádnou konferenci unie, která se uskuteční 8. až 11.5. 2014 v Malenovicích a její výsledky budou představeny na slavnostní společné bohoslužbě  adventistů z České a Slovenské republiky v sobotu 17.5. 2014 v Bratislavě v tamějším Národním tenisovém centru. Členové výboru se dohodli, že případnou mimořádnou konferenci svolají jen v případě naléhavé potřeby církve.

Přítomní také rozhodli, že v české i slovenské verzi církevního zpěvníku nechá unie upravit harmonii asi u 200 písní a doplnit rejstříky s vazbami písní na biblické texty a duchovní témata. V příštím roce také vydá církev druhé číslo nového misijního časopisu Za obzorem, a to v české i slovenské verzi, v nákladu 10 tisíc kusů se systémem slev pro ty, kteří se budou chtít o časopis podělit s lidmi mimo církev.

Výbor projednal zprávy a podněty ze zahraničních cest, například doporučil oddělení osobní služby využít dobré zahraniční zkušenosti s výstavou a filmem zaměřenými na oslavu Božího stvoření. V příštím roce 26. až 28.4. uspořádá unie na Sázavě Konferenci o perzekuci věřících v době komunistického režimu se setkáním bývalých politických vězňů. Schváleny byly běžné personální změny v institucích  církve.

Předseda Interevropské divize církve Bruno Vertallier pozval adventisty z České a Slovenské republiky k programům, které církev celosvětově podporuje v zájmu duchovního oživení a reformace, jako jsou každodenní studium Písma, společné modlitby nebo misijní oslovení velkých měst. Generální konference církve se v příštím roce soustředí na New York, Interevropská divize na Ženevu, v Česko-Slovenské unii se chystají zvláštní programy pro oslovení obyvatel Prahy. Církev na celém světě také distribuuje duchovní knihy. V české a slovenské verzi nyní vychází kniha Velká naděje od Ellen Whiteové. „Povzbuzujeme členy, aby dávali tyto knihy adresně, s rozmyslem, konkrétním lidem, za které se modlí. Nechceme je nikomu vnucovat, vyvolat u druhých odpor, hněv, narušení vztahů s našimi sousedy a blízkými. Tyto knihy mají naopak vybudovat mosty mezi lidmi a stát se svědectvím o spásné Boží milosti v Ježíši Kristu,“ vyzval Bruno Vertallier.

Jak dále informoval, Výbor Generální konference církve připravuje na své setkání v říjnu 2014 návrh k otázce ordinace žen do kazatelské služby. „Doufám, že církev na Generální konferenci otevře dveře ordinaci žen nebo alespoň umožní uniím se v této věci samostatně rozhodovat,“ uvedl Bruno Vertallier. „Naše teologie ordinace se nyní příliš podobá katolické,“ dodal. Severoněmecká unie církve v Evropě i Kolumbijská a Pacifická unie v USA  již separátně schválily ordinaci žen. „Vedení církve tyto unie v zájmu celosvětové jednoty vyzývá k pozastavení tohoto procesu, na druhou stranu je pravda, že díky těmto uniím se ordinací žen církev nyní usilovně zabývá,“ řekl předseda naší divize. Vyzval místní teology, aby své případné podněty v této věci zasílali Barnovi Magyarosimu, diviznímu vedoucímu oddělení výchovy v Bernu, který má tuto záležitost v Interevropské divizi na starost. „Modleme se za to a nechme působit Ducha svatého,“ vyzval Bruno Vertallier.

Předseda divize informoval také o nastolení tématu vztahu církve k lidem s homosexuální orientací: „I tito lidé jsou Boží děti, chceme jim společenstvím církve nabídnout nový život, oslovit je evangeliem, dobrou zprávou o odpuštění hříchů a spasení vírou v oběť Ježíše Krista.“ Zmínil také diskusi o finanční náročnosti provozu a výsledcích vysokých škol církve v německém Friedensau a francouzském Collonges financovaných divizí. „Obchodně se zdá provoz těchto škol, vzhledem k výsledkům v podobě velmi malého počtu nových duchovních, velmi neekonomický. Nejsme však ochodní firma, jsme církev.“

K otázce na postoj církve k iniciativám jednotlivců, kteří svou publikační, distribuční či jinou misijní činnost uskutečňují bez koordinace s církví, ačkoli často vystupují i jejím jménem nebo anonymně, Bruno Vertallier uvedl: „Církev má podporovat jen to, co produkuje církev, ať se to týká knih, časopisů, videí, audia nebo webových stránek. Církev proto nepodporuje distribuci knih Ellen Whiteové, ktoré nevydaly oficiální adventistická vydavatelství.“

Předseda Česko-Slovenské unie církve Mikuláš Pavlík ve své výroční zprávě vyzdvihl například užitečnou novinku v činnosti kazatelského oddělení – supervizi na pomoc kazatelům v některých složitých otázkách spojených s jejich službou. Nový český zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi podle něho není ideální a ve všech směrech spravedlivý, ale ve vztahu k církvi adventistů není v rozporu s jejími věroučnými postoji a směřuje k odluce církve a státu, což je biblický ideál. „Přes otázky, které vyvolává zejména tak zvané přechodné období, věřím, že najdeme v církvi podporu pro souhlas s jeho přijetím a moudrost při rozdělování takto získaných finančních prostředků,“ uvedl Mikuláš Pavlík.

Tajemník unie Peter Čík ve své zprávě konstatoval ze statistik za první tři čtvrtletí letošníhoí roku, že do církve v České a Slovenské republice byli letos  pokřtěni 132 lidé. Počet členů církve v unii byl na začátku října 9688. Zprávy přednesli i předsedové Českého, Moravskoslezského a Slovenského sdružení církve Pavel Zvolánek, Karel Staněk a Karol Badinský.

Hospodář unie Edvard Miškej uvedl, že roční obrat desátků v unii je nyní asi 100 milionů korun a navzdory evropské ekonomické krizi stoupá. To, díky Bohu, činí církev v ČR a SR nezávislou na vnější ekonomické pomoci. Budovu v Praze na Loužku, původně určenou pro ústředí ADRA, se stále nedaří prodat, a unijní rozpočet tak je bez potřebné rezervy. Sociální fond církve pomohl od zřízení v roce 2008 již stovce potřebných členů církve v celkové výši 3,5 milionu korun. Ve fondu je nyní 6,5 milionu korun, církev do něj každoročně přispívá 300 tisíc a fond má i další sponzory.

Členové výboru unie pověřili výbor oddělení výchovy, aby připravil návrh transparentního  systému stipendií pro možnost studentů Teologického semináře církve v Sázavě pokračovat ve vyšších formách studia na adventistických vysokých školách v zahraničí.

Další duchovní zamyšlení z Bible měl s účastníky zasedání kazatel Mikuláš Stehlík z Trutnova. Četl text z 2. knihy Mojžíšovy 15:22-27. „Hospodin učí svůj lid následování, důvěře, závislosti na Něm. Když přicházejí v životě církve a jejích vedoucích hořké chvíle, spolehněme na Hospodina a On vyvede svůj lid ze všech problémů a těžkostí až k nádhernému cíli v Jeho věčném království.“

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *